“Ikkinchi imkon” loyihasining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
Давлатимиз раҳбарининг 2026 йил 27 мартда қабул қилинган ПҚ-117-сонли қарорига мувофиқ, 1 июндан бошлаб Тошкент, Навоий ва Қашқадарё вилоятларидаги жазони ижро этиш муассасаларида 18–30 ёшдаги маҳкум йигит-қизларни 8–12 ойлик интенсив дастурлар асосида замонавий рақамли касблар ва хорижий тилларга ўқитиш тизими йўлга қўйилган эди.
11 июнь куни Тошкент вилоятининг Зангиота туманидаги 24-сонли вояга етмаганларнинг жазони ижро этиш муассасасида «Иккинчи имкон» ижтимоий реабилитация лойиҳасининг расмий очилиш маросими бўлиб ўтди. Унда Рақамли технологиялар вазирлиги, ИИВ, «Unicon Soft» МЧЖ раҳбарияти, жамоатчилик фаоллари ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этишди.
Шу ўринда, жиноят содир этган шахснинг жазо муддати тугагач, иш тополмагани, шахсий эҳтиёжларини қоплайдиган даражада даромад манбаига эга бўлолмагани учун такроран жиноят қилиб, яна панжара ортига қайтаётгани бугунги куннинг оғриқли муаммоларидан бири ҳисобланади. «Иккинчи имкон» миллий лойиҳаси айнан шу муаммога амалий ечим бўлиши кутилмоқда.
Жазони ижро этиш муассасаларидаги ўқув хоналарини замонавий компьютер техникаси, мебель ва зарур адабиётлар билан жиҳозлашдан тортиб, жалб этилган педагоглар меҳнатига ҳақ тўлашгача бўлган барча харажатларни «Unicon-Soft» компанияси тўлиқ ўз зиммасига олган. Бу — бизнес секторининг хавфсиз ва фаровон жамият қуришга қўшаётган беғараз ҳиссасидир.

Состоялась церемония открытия проекта «Второй шанс» (Ikkinchi imkon)
В соответствии с постановлением главы государства от 27 марта 2026 года № ПП-117, с 1 июня в учреждениях по исполнению наказания Ташкентской, Навоийской и Кашкадарьинской областей была внедрена система обучения осужденных юношей и девушек в возрасте 18–30 лет современным цифровым профессиям и иностранным языкам на основе 8–12 месячных интенсивных курсов.
11 июня в специализированном учреждении по исполнению наказания № 24 для несовершеннолетних, расположенном в Зангиатинском районе Ташкентской области, состоялась официальная церемония открытия проекта социальной реабилитации «Второй шанс». В мероприятии приняли участие представители Министерства цифровых технологий, МВД, руководства ООО «Unicon Soft», общественные деятели и представители СМИ.
Стоит отметить, что одной из острых проблем современности является то, что после отбытия наказания лица, совершившие преступление, не могут найти работу и обеспечить достойный уровень дохода для удовлетворения личных потребностей, из-за чего совершают повторные преступления и возвращаются за решетку. Национальный проект «Второй шанс» призван стать практическим решением именно этой проблемы.
Все расходы — от оснащения учебных классов в пенитенциарных учреждениях современной компьютерной техникой, мебелью и необходимой литературой до оплаты труда привлеченных педагогов — компания «Unicon Soft» полностью взяла на себя. Это — безвозмездный вклад бизнес-сектора в построение безопасного и процветающего общества.