Google kompaniyasi o‘tkazgan tadqiqot natijalariga ko‘ra, xodimlar maʼmuriy vazifalarni bajarish uchun sunʼiy intellekt vositalaridan foydalanib, yiliga taxminan 122 soat vaqtni tejashlari mumkin ekan. Bu natija Buyuk Britaniyada o‘tkazilgan AI Works tajribasida aniqlangan.
Tajriba doirasida turli sohalardagi korxonalar xodimlari, maktab o‘quvchilari va o‘qituvchilarga sunʼiy intellekt vositalaridan foydalanish o‘rgatildi. Shundan so‘ng tadqiqotchilar ularning foydalanish darajasini baholadilar.
Natijalar shuni ko‘rsatdiki, odamlar sunʼiy intellektni tez o‘zlashtirar ekan: atigi bir necha soatlik mashg‘ulotlardan so‘ng sunʼiy intellektdan kundalik foydalanish ikki baravarga oshgan va bu daraja bir necha oydan keyin ham saqlanib qolgan. Shuningdek, tadqiqot shuni ko‘rsatdiki, ishchilarning taxminan 66 foizi, asosan katta yoshli ayollar (55 yoshdan yuqori) va kam taʼminlangan kishilar ishda sunʼiy intellektdan hech qachon foydalanmagan ekan. Bundan tashqari, kichik korxonalar sunʼiy intellektdan foydalanish darajasi bo‘yicha yirik kompaniyalardan orqada qolmoqda.
Taʼlim vaziyatni o‘zgartiradi. Sunʼiy intellekt vositalaridan foydalanishni o‘rganish boshlanishidan oldin 55 yoshdan oshgan ayollarning atigi 17 foizi ulardan har hafta, 9 foizi esa har kuni foydalangan. Uch oydan so‘ng bu ko‘rsatkichlar sezilarli darajada oshdi: 56 foizi sunʼiy intellektdan har hafta, 29 foizi esa har kuni foydalanadigan bo‘ldi.
Tadqiqotchilar, shuningdek, qiziqarli bir jihatni taʼkidladilar: sunʼiy intellektni muvaffaqiyatli joriy etish uchun xodimlarga “foydalanishga ruxsat” kerak ekan. Ular sunʼiy intellektdan foydalanishga ruxsat berilganini bilishlari, bundan tashqari, sunʼiy intellekt ularga internet yoki qidiruv tizimlaridan foydalanish kabi afzallik berishini tushunishlari lozim.
O‘tgan yili Google sunʼiy intellekt Britaniya iqtisodiyotiga 2030 yilga kelib 400 milliard funt sterling foyda keltirishi mumkinligini maʼlum qilgan edi. Ammo bunga erishish uchun xodimlar sunʼiy intellekt vositalarini faol joriy etishlari va ulardan samarali foydalanishlari zarur.

“Работники могут сэкономить до 122 часов в год, используя ИИ для выполнения административных задач”
Google выяснила, что работники могут сэкономить около 122 часов в год благодаря использованию ИИ-инструментов для выполнения административных задач. Такие результаты показал эксперимент AI Works, который проходил в Великобритании.
В рамках эксперимента сотрудников предприятий из разных сфер, школьников и преподавателей учили пользоваться ИИ-инструментами, после чего исследователи оценивали степень их использования.
Результаты показали, что люди могут быстро освоить ИИ: всего за несколько часов обучения ежедневное использование ИИ возрастает вдвое, и этот уровень сохраняется даже спустя несколько месяцев. Исследование также показало, что примерно 66% работников, в основном женщины старшего возраста (55+) и люди с невысоким достатком, никогда не использовали ИИ на работе. Кроме того, малые предприятия отстают от крупных компаний по уровню использования ИИ.
Обучение меняет ситуацию. До начала обучения использованию ИИ-инструментов только 17% женщин старше 55 лет использовали их еженедельно, а 9% — ежедневно. Через три месяца эти цифры значительно выросли: 56% стали использовать ИИ еженедельно, а 29% — ежедневно.
Исследователи также отметили любопытную деталь: для успешного внедрения ИИ работникам нужно «разрешение на использование». Они должны знать, что использование ИИ разрешено, более того, они должны понимать, что ИИ даёт им преимущество, сравнимое с использованием интернета или поисковых систем.
В прошлом году Google заявила, что ИИ может принести британской экономике 400 миллиардов фунтов стерлингов к 2030 году. Но для этого необходимо, чтобы работники активно внедряли и использовали ИИ-инструменты.