Google DeepMind bosh direktori Demis Xassabis 60 Minutes dasturiga bergan intervyusida Gemini sunʼiy intellektining rivojlanishi, kelajakdagi versiyalari imkoniyatlari va o‘zini anglay oladigan tizimlarning paydo bo‘lish istiqbollari haqida so‘zlab berdi. Xassabis umumiy sunʼiy intellekt 5-10 yil ichida paydo bo‘lishini taxmin qildi va ong elementlari sunʼiy intellektda qo‘shimcha taʼsir sifatida yuzaga kelishi mumkinligini taʼkidladi.
Intervyu davomida Project Astra ilovasining sinov versiyasiga katta eʼtibor qaratildi. Unda sunʼiy intellekt endi foydalanuvchini shaxsan kutib oladi: “Salom, Skott. Seni yana ko‘rganimdan xursandman”. Vositaning xotirasi takomillashdi - u o‘tgan suhbatlarning asosiy tafsilotlarini moslashtirish uchun saqlaydi va joriy suhbat kontekstini 10 daqiqa davomida saqlab qoladi. Bu funksiyalar tez orada Gemini Live xizmatida ham paydo bo‘lishi kutilmoqda. Shuningdek, videoda Project Astra‘ning aqlli ko‘zoynaklarda qanday ishlashi qisqa ko‘rsatib o‘tildi.
Google DeepMind Gemini sunʼiy intellekt modelini nafaqat maʼlumotlarni tahlil qilishga, balki amaliy harakatlarni bajarish - chiptalarni bron qilish, onlayn xaridlarni amalga oshirish va boshqa operatsiyalarni bajarishga o‘rgatmoqda. Bu ilgari eʼlon qilingan Mariner loyihasiga mos keladi. Sundar Pichai bu yil uni Gemini‘ga joriy etish haqida gapirgan edi.
Xassabis umumiy sunʼiy intellekt 5-10 yil ichida paydo bo‘lishi haqidagi taxminini yana takrorlab o‘tdi. 2030 yilgacha bo‘lgan ehtimoliy ssenariyni tavsiflab, u foydalanuvchilarning kundalik hayotiga tabiiy ravishda singib, atrofdagi dunyoni chuqur va batafsil tushuna oladigan tizimni tasvirladi.
Intervyu davomida Xassabisga Google DeepMind o‘zini anglay oladigan sunʼiy intellektni ishlab chiqayotgani haqida savol berildi. Bunga javoban u, mavjud tizimlarning hech biri qaysidir maʼnoda ongga ega emasligini aytdi. U har kim o‘z qarorini o‘zi qabul qilishi, chat-botlar bilan muloqot qilishi kerakligini taʼkidlab, nazariy jihatdan o‘zini anglaydigan tizimni yaratish mumkinligini qo‘shimcha qildi.
Google DeepMind rahbari bunday sunʼiy intellektni maqsadli ishlab chiqish haqidagi savolga javob berar ekan, bu asosiy maqsad emasligini, ammo yon taʼsir sifatida paydo bo‘lishi mumkinligini taʼkidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, tizimlar o‘z-o‘zini anglash elementlarini o‘z-o‘zidan rivojlantirishi mumkin, ayniqsa “o‘zini va boshqalarni” tushunishga o‘rgatishda - bu haqiqiy ongning boshlanishi bo‘lishi mumkin.
Xassabis ongni tan olishning ikki mezonini ajratib ko‘rsatdi: xulq-atvorning inson bilan o‘xshashligi va substratning biologik umumiyligi. “Mashinalar kremniyda, biz esa uglerod asosida ishlaymiz. Hatto bir xil xatti-harakatlar ham ularning ong hissi biznikiga o‘xshash bo‘lishini kafolatlamaydi”, deya izoh berdi u.

“I don’t think any of today’s systems to me feel self-aware or, you know, conscious in any way”
60 Minutes interviewed Google DeepMind CEO Demis Hassabis on “what’s next for AI,” with a hint about where Gemini is going.
The interview shows more of the Project Astra app that is currently available to trusted testers. Of note was a greeting from Astra to start things off: “Hello, Scott. It’s nice to see you again.” Gemini Live does not currently have that, with that internal version having more of a memory. (Specifically, it remembers key details from previous conversations for better context and personalization. There’s also a “10-minute memory” of the current conversation. These capabilities will presumably make their way to Gemini Live.)
There’s also a brief demo of Astra on smart glasses.
Looking ahead, Google DeepMind is “training its AI model called Gemini to not just reveal the world but to act in it like booking tickets and shopping online.” This sounds like Project Mariner, which Sundar Pichai previously said was coming to Gemini this year.
Hassabis reiterates that he believes artificial general intelligence (AGI) is 5-10 years away. When asked by 60 Minutes what that will look like in 2030, he says:
… we’ll have a system that– really understands everything around you in very– nuanced and deep ways– and are kind of embedded in your everyday life.
During the interview, Hassabis was asked if Google DeepMind is “working on a system today that would be self-aware.”
I don’t think any of today’s systems to me feel self-aware or, you know, conscious in any way. Obviously, everyone needs to make their own decisions by interacting with these chatbots. I think theoretically it’s possible.
When asked if “self-awareness a goal of yours,” he says “not explicitly”:
But it may happen implicitly. These systems might acquire some feeling of self-awareness. That is possible. I think it’s important for these systems to understand you, self and other. And that’s probably the beginning of something like self-awareness.
I think there’s two reasons we regard each other as conscious. One is that you’re exhibiting the behavior of a conscious being very similar to my behavior. But the second thing is you’re running on the same substrate. We’re made of the same carbon matter with our squishy brains. Now obviously with machines, they’re running on silicon. So even if they exhibit the same behaviors, and even if they say the same things, it doesn’t necessarily mean that this sensation of consciousness that we have is the same thing they will have.