Birlashgan Arab Amirliklari dunyoda birinchi bo‘lib yangi qonunlarni yaratish va mavjud qonunlarni tahlil qilish uchun sunʼiy intellektni joriy etmoqda. Hukumat vakillari nafaqat federal va mahalliy meʼyoriy hujjatlar, balki sud qarorlari, ijro tartib-qoidalari va davlat xizmatlari tavsiflarini ham tayyorlashda yangi tizimdan foydalanishini maʼlum qildi. Bu mamlakatni raqamlashtirish bo‘yicha keng qamrovli strategiyaning bir qismidir. Loyihani muvofiqlashtirish uchun Vazirlar Mahkamasining yangi bo‘linmasi - Normativ intellekt boshqarmasi tashkil etildi.
BAA vitse-prezidenti va Dubay amiri Shayx Muhammad bin Roshid Ol Maktumning aytishicha, yangi tizim qonunchilik jarayonini tezlashtib, uning aniqligini oshiradi. BAA 2030 yilga kelib sunʼiy intellektning jahon iqtisodiyotiga qo‘shadigan hissasi 15,7 trillion dollarga yetishi va mamlakat iqtisodiyoti 35 foizga o‘sishini kutmoqda. Shu bilan birga, davlat boshqaruvi xarajatlari ikki baravarga kamayishi mumkin. Mamlakat ushbu qadamlar tufayli ilgari logistika va moliya sohalarida erishganidek, sunʼiy intellekt va raqamli iqtisodiyot sohasida ham global markazga aylanishiga ishonch bildirmoqda.
2017 yildayoq BAA dunyodagi birinchi sunʼiy intellekt vaziri etib Umar Sulton al-Alamani tayinlagan edi. Uning vazifalariga davlat tuzilmalari samaradorligini oshirishga qaratilgan milliy strategiyani amalga oshirish kiradi. 2024 yilda Dubayda bo‘lib o‘tgan tadbirda u maʼlumotlar va algoritmlarga asoslangan zamonaviy qonunchilik modeliga o‘tish muhimligini taʼkidladi.
Huquqshunos va qonun loyihalari muallifi Xesham Elrafeyning fikricha, mamlakat qonunlarni yozishni shunchaki algoritmlarga topshirmayapti. U qonun ijodkorligiga yondashuvning o‘zini o‘zgartirmoqda. Yillab davom etishi mumkin bo‘lgan parlament muhokamalari o‘rniga sunʼiy intellekt tizimi haqiqiy muammolarni aniqlash, ularga yechim topish va tushunarli hamda dolzarb meʼyorlarni taklif qilish imkonini beradi. Algoritmlar sud amaliyotini tahlil qiladi, xorijiy pretsedentlarni o‘rganadi va mahalliy sharoitga moslashtirilgan qonunlarni shakllantirishga ko‘maklashadi.
BAA aholisining atigi 10 foizi mamlakat fuqarolari ekanligini hisobga olgan holda, taʼriflarning aniqligiga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Qonunlarni arab va ingliz tilida so‘zlashuvchi aholiga tushunarli bo‘lgan sodda tilda yozish rejalashtirilgan. Bu davlat va aholi o‘rtasidagi masofani qisqartirishi kerak, baʼzi G‘arb mamlakatlaridan farqli o‘laroq, u yerda huquqiy matnlarni huquqshunos yordamisiz tushunish qiyin bo‘lib qolmoqda.
Shu bilan birga, mutaxassislar texnologiya xavf-xatardan xoli emasligidan ogohlantirmoqda. Oksfordlik tadqiqotchi Vinsent Shtraubning fikricha, sunʼiy intellekt hozircha ishonchlilikni kafolatlamaydi: u xatolar va uydirmalarga moil. Oksford internet instituti o‘qituvchisi Kigen Makbraydning qo‘shimcha qilishicha, amirliklar bunday tizimlarni boshqa mamlakatlarga qaraganda tezroq joriy qilmoqda, chunki ularga demokratiyadan tashqarida tajriba o‘tkazish osonroq. Biroq, uning fikricha, ambitsiyalar darajasi bo‘yicha BAA jahon yetakchilari qatorida.
Huquqshunos Ahmad al-Xalil yakuniy qarorlar insonning o‘zida qolishi kerakligini taʼkidladi. Qonun - bu adolat, kontekst va talqinni talab qiladigan soha, shu sababli inson fikrisiz birorta ham loyihani yakunlab bo‘lmaydi.

"Для написания законов будут использовать искусственный интеллект" - ОАЭ
Объединённые Арабские Эмираты первыми в мире внедряют искусственный интеллект для создания новых и анализа существующих законов. Власти объявили, что компьютеры будут не только писать федеральные и местные нормативные акты, но и готовить судебные решения, исполнительные процедуры и описания госуслуг. Это часть более широкой стратегии по цифровизации страны. Для координации проекта создано новое подразделение Кабинета министров — Управление нормативного интеллекта.
По словам вице-президента ОАЭ и правителя Дубая шейха Мохаммеда бин Рашида Аль Мактума, новая система ускорит законодательную работу и повысит её точность. ОАЭ рассчитывают, что к 2030 году вклад искусственного интеллекта в мировую экономику достигнет $15,7 триллиона, а экономика страны вырастет на 35%. При этом расходы на госуправление могут снизиться вдвое. В стране уверены, что благодаря этим шагам она сможет стать глобальным центром в сфере ИИ и цифровой экономики, как ранее уже добилась этого в логистике и финансах.
Ещё в 2017 году ОАЭ назначили первого в мире министра по делам ИИ — Омара Султана аль-Оламу. В его задачи входит реализация национальной стратегии, нацеленной на повышение эффективности государственных структур. На мероприятии в Дубае в 2024 году он подчеркнул важность перехода к современной законодательной модели, основанной на данных и алгоритмах.
Согласно словам юриста и автора законопроектов Хешама Эльрафеи, страна не просто передаёт написание законов алгоритмам. Она меняет сам подход к законотворчеству. Вместо парламентских обсуждений, которые могут длиться годами, система ИИ позволяет выявлять реальные проблемы, находить решения и предлагать понятные и своевременные нормы. Алгоритмы анализируют судебную практику, изучают зарубежные прецеденты и помогают формировать локальные адаптированные законы.
С учётом того, что только 10% населения ОАЭ являются гражданами страны, особое внимание уделяется ясности формулировок. Законы планируют писать простым языком, понятным и арабоязычным, и англоязычным жителям. Это должно сократить дистанцию между государством и населением, в отличие от некоторых западных стран, где правовые тексты остаются трудными для понимания без помощи юриста.
Эксперты предупреждают, что технология не лишена рисков. По мнению исследователя из Оксфорда Винсента Штрауба, ИИ пока не гарантирует надёжность: он склонен к ошибкам и выдумкам. Лектор Оксфордского института интернета Киген Макбрайд добавил, что Эмираты быстрее других стран внедряют подобные системы, потому что им проще экспериментировать вне рамок демократии. Однако, по его мнению, по уровню амбиций ОАЭ — в числе мировых лидеров.
Юрист Ахмад аль-Халил подчеркнул, что окончательные решения должны оставаться за человеком. Закон — это область, требующая справедливости, контекста и интерпретации, а значит, без человеческого суждения ни один проект не может быть завершён.