“Э-ҳуқуқшунос”да инновацион функциялар жорий этилмоқда
“Э-ҳуқуқшунос” электрон тизими орқали ишлаб чиқилаётган ҳужжат лойиҳалари сони ўсиб бораётгани жараёнга ахборот технологияларининг энг сўнгги ютуқларини жорий этиш орқали иш ҳажмини оптималлаштиришни тақозо этмоқда. Шу маънода Адлия вазирлиги Униcон Софт компанияси билан ҳамкорликда тизимга сунъий интеллект имкониятлари изчиллик билан татбиқ этиб бормоқда.
Жумладан, ташкилотлар томонидан юридик тусдаги ҳужжат лойиҳаларини ишлаб чиқишга ёрдам берувчи Юрист АИ номли чат-бот ишлаб чиқилган бўлиб, унинг ёрдамида ишга янги кирган, юридик тусдаги ҳужжат лойиҳалари билан ишлан кўникмаси шаклланмаган ходимлар ҳам юридик тусдаги ҳужжат лойиҳасини осонгина тайёрлаши мумкин.
Бундан ташқари, Адлия вазирлиги ташаббуси билан тизимда мавжуд барча ҳужжат лойиҳаларини Мета усулида шакллантириш имконияти яратилди. Бу орқали давлат органлари ва ташкилотларининг ходимлари юридик тусдаги ҳужжат лойиҳасини тўлагигача ишлаб чиқмайди. Балки лойиҳа бўйича керакли бандларнигина тўлдиради. Қолган жараёнлар автомат равишда амалга оширилади.
Бу ўз навбатида, ташкилотларнинг ҳужжат лойиҳасини яратишга ҳамда юридик хизмат кўрсатиш марказлари ходимларининг ҳуқуқий экспертизага сарфлаётган вақтини оптималлаштириш билан бирга ҳужжатларни тезкор ва сифатли қабул қилинишига хизмат қилмоқда.
Адлия вазирлиги ҳамда «Униcон-софт» компанияси «Э-ҳуқуқшунос» электрон тизими фаолиятига замонавий инновацияларни жалб қилиш устида доимиз изланишда. Хусусан, келгусида юридик экспертиза жараёнида экстерриториаллик принсипини жорий қилиш, юридик тусдаги ҳужжат лойиҳаларини пакет шаклида қабул қилиш, бу жараёнларда ҳам сунъий интеллект имкониятларидан унумли фойдаланиш режалаштирилган.

По мере роста количества проектов юридических документов, разрабатываемых через платформу E-huquqshunos, возникает необходимость в использовании передовых технологий для оптимизации процессов. В этой связи Министерство юстиции Республики Узбекистан в партнерстве с компанией Unicon Soft активно внедряет технологии искусственного интеллекта в систему.
Одним из ключевых новшеств стал чат-бот Yurist AI, который помогает пользователям — в том числе новым сотрудникам без достаточного опыта в подготовке юридических документов — легко и точно составлять проекты таких документов.
Ещё одной важной функцией стала мета-методика, благодаря которой сотрудники государственных органов могут заполнять только необходимые разделы проекта документа, а оставшаяся часть формируется системой автоматически.
Эти инструменты позволяют значительно снизить нагрузку на юридические службы, ускоряют обработку документов и повышают общее качество работы.
Министерство юстиции и компания Unicon Soft продолжают поиск инновационных решений. В планах — внедрение принципа экстерриториальности при юридической экспертизе, приём документов в пакетном виде, а также расширение применения ИИ на всех этапах этих процессов.